morad
03 دی 1401 - 17:15

مقام ارشد ارمنستان: خواسته‌های باکو غیر قابل قبول است

رئیس منطقه قره باغ کوهستانی گفت که خواسته‌های جمهوری آذربایجان غیر قابل قبول است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آراییک هاروتونیان» رئیس  بخش قره باغ کوهستانی (آرتساخ) روز شنبه در دیدار با مقام های ارشد این منطقه به شدت از اقدامات اخیر جمهوری آذربایجان در مسدود کردن منطقه «لاچین» انتقاد کرد.

هاروتونیان گفت که  جمهوری آذربایجان از سوم دسامبر به بهانه محیط زیست برای طرح مطالباتی استفاده می کند که برای قره باغ کوهستانی غیرقابل قبول است. وی  خواستار اتحاد مردم و عرصه سیاسی برای مقابله با این چالش شد.

رئیس جمهور قره باغ افزود: « راهپیمایی ملی در ۲۵ دسامبر( فردا یکشنبه) در استپانکرت بار دیگر بر عزم مردم برای زندگی در منطقه خود تاکید می‌کند.»

وزارت خارجه بخش قره باغ ارمنستان  نیز از پیشنهاد تحریم جمهوری توسط آذربایجان در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرده است.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «این واقعیت که نهاد مهم چنین سازمان بین‌المللی تاثیرگذاری در این خصوص جلسه اضطراری تشکیل داد، نشان‌ دهنده نگرانی جدی جامعه بین‌المللی نسبت به وضعیت جاری و سیاست جمهوری آذربایجان است. موضع انتقادی جامعه جهانی در قبال سیاست‌های باکو در بیانیه‌های نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان شده است.»

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: «مردم قره باغ کوهستانی با یک بحران انسانی روبرو هستند که نمی‌توان و نباید آن را نادیده گرفت. امیدواریم که جامعه بین‌المللی نیز گام‌های عملی برای رفع محاصره آرتساخ بردارد. اعمال تحریم های مناسب علیه جمهوری آذربایجان تنها راه تثبیت اوضاع و ایجاد شرایط برای صلح پایدار در منطقه است.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای کاعلام کرد که موضع باکو در این زمینه روشن، اصولی و منسجم و مبتنی بر قوانین بین‌المللی و رویه بین‌المللی است.

وزارت امور خارجه  جمهوری آذربایجان بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا ارمنستان را متقاعد کند که به پیشنهاد باکو  پاسخ دهد و  اقدامات تحریک آمیز سیاسی و نظامی را متوقف کند.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه از ادامه مسدود بودن مسیر «لاچین» توسط نیروهای جمهوری آذربایجان انتقاد کرد. «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در توییتی نوشت: «هشت روز است که جمهوری آذربایجان مسیر لاچین را بسته است و مردم قره باغ کوهستانی در سرما در جاده ها گیر کرده اند، خانواده ها خود را در محاصره می بینند.»

وی ادامه داد:«شهروندانی که مشکلات جدی سلامتی دارند از دارو و خدمات بهداشتی محروم هستند.»

گروهی از اهالی جمهوری آذربایجان که مدعی فعالان محیط زیست هستند، از چهارشنبه گذشته مسیر لاچین را که تنها مسیر زمینی مردم، کالاها، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی برای رسیدن به قره باغ کوهستانی از ارمنستان و  از طریق خاک  جمهوری آذربایجان است، مسدود کرده‌اند.

باکو طی روز‌های گذشته به دلایل واهی مسیر مهم لاچین به قره باغ را مسدود کرده است. این تنها مسیر دسترسی ارمنستان به قره باغ است. این اقدام باکو با مخالفت‌های بین‌المللی روبرو شده به طوریکه وزارت امور خارجه فرانسه از متحدان ارمنستان، با صدور بیانیه‌ای خواستار بازگشایی راه ارتباطی قره باغ کوهستانی به ارمنستان از سوی جمهوری آذربایجان شده است.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 930987