morad
12 آذر 1401 - 15:49

شرایط آمریکا برای توقف ارسال تسلیحات به اوکراین چیست؟

به عقیده تحلیلگران یک نشریه آمریکایی، اگر خطر تشدید وخامت اوضاع در اوکراین برای منافع ایالات متحده افزایش یابد، کاخ سفید ممکن است ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف را متوقف کرده و  اقدامات خود در برخورد با جنگ اوکراین را با دقت بیشتری ارزیابی کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مجله آمریکایی کانسرواتیو (The American Conservative) امروز، شنبه، در تحلیلی نوشته است: اگر مقامات واشنگتن متوجه شوند که خطرات تشدید درگیری‌های نظامی در اوکراین، منافع ایالات متحده را تحت تاثیر قرار خواهد داد، ممکن است از ارسال تسلیحات به کی‌یف خودداری کنند.

به عقیده نویسنده این مقاله،، ماه‌های اخیر جنگ در اوکراین نشان دهنده حضوربرخی "سرهای داغ" در ایالات متحده است که بدون در نظر گرفتن عواقب اقدامات خود، حتی حاضر به درگیر شدن با یک قدرت هسته‌ای هستند. این روند به ویژه پس از حادثه سقوط یک موشک در خاک لهستان مشهود بود. در این نشریه هشدار داده شده: "برای آمریکا، بزرگترین خطر در این درگیری این موضوع نیست که چه کسی لوهانسک، دونتسک یا خرسون را کنترل کند، بلکه این مسئله است که ما به یک درگیری نظامی و حتی بدتر از آن، جنگ هسته‌ای با روسیه کشیده نخواهیم شد."

این مجله یادآور شده که در ماه دسامبر، دموکرات‌ها قصد دارند درخواست جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا برای اختصاص 38 میلیارد دلار دیگر برای کی‌یف و ارتش اوکراین را تایید کنند. با این حال، این امیدواری وجود دارد که کاخ سفید بیشتر بر منافع واقعی ایالات متحده تمرکز شود و شروع به محاسبه دقیق اقدامات خویش در رابطه با جنگ اوکراین کند، چرا که  کشورهای بزرگ در صورت فقدان منافع حیاتی خاص، نباید بر اساس خواست کشورهای کوچکتر هدایت شوند.به همین دلیل،  مواضع ایالات متحده در جنگ اوکراین باید آغاز مذاکرات صلح برای پایان دادن به درگیری ها باشد.

پیش از این، در اواخر ماه نوامبر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفته بود که حمایت غرب از کی‌یف تنها راه تضمین حل و فصل اوضاع در اوکراین است. بلینکن یادآور شد که چنین سیاستی به اوکراین کمک خواهد کرد تا در مذاکرات با روسیه موقعیت قدرتمندی داشته باشد. به عقیده وی، اگر مسکو عملیات نظامی خود را پایان ندهد، حمایت کی‌یف "تنها راه برای رسیدن به صلح عادلانه و پایدار" در اوکراین خواهد بود.

در همان زمان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه یادآور شد که نتایج نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بخارست نشان داده که این ائتلاف علاقه ای به راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل اوضاع در اوکراین ندارد. 

یک روز پیش از آن، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که این ائتلاف تمایل اوکراین برای پیوستن به اتحادیه را به رسمیت می شناسد، ولی اولویت اصلی بروکسل در حال حاضر حمایت نظامی از کی‌یف است.

در اوایل ماه نوامبر، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که واشنگتن منتظر دریافت علائمی از مسکو مبنی بر آمادگی برای مذاکره در خصوص اوکراین است.

در عین حال، سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق وزیر دفاع آمریکا، فاش کرد که مقامات ایالات متحده و اوکراین توافق کرده‌اند تا به ظاهر نشان دهند که کی‌یف برای از سر گیری مذاکرات صلح با روسیه علاقه نشان دهد.

در اوایل نوامبر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شرایط آغاز مذاکرات بین کی‌یف و مسکو را اعلام کرد. به گفته وی، روسیه باید "تمامیت ارضی اوکراین" را بازگرداند، خسارات وارده به این کشور را جبران کند، "جنایتکاران جنگی" را مجازات کرده و تضمین دهد که آنچه اتفاق افتاده دیگر تکرار نخواهد شد.
این در حالی است که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه به نوبه خود اعلام کرد که طرف روسی منتظر دریافت علائمی از کی‌یف در مورد تمایل خود برای از سرگیری روند مذاکرات با در نظر گرفتن واقعیت های سرزمینی جدید است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 895202